هبلکس

هبلکس

نام تجاری است که برای بتن هوادار اتوکلاوی  تولیدشده در اروپا قرار داده‌اند که همان بتن سبک، بتن گازی سبک یا متخلخل هست و در سال 1924 میلادی توسط یک مهندس آرشیتکت سوئدی اختراع و به جامعه مهندسی معرفی گردید. این بتن هم‌اکنون در اروپا و آمریکا به نام‌های تجاری YTONG و یا HEBELEX ارائه می‌شود. ساخت این محصول به روش اختلاط و پخت مواد اولیه انجام می‌گیرد. حدود 60% وزنی مواد اولیه سنگ‌دانه سیلیسی میکرونیزه شده با خلوص بالای ٨٠% می‌باشد و این میزان سیلیس غیرقابل‌جایگزینی با سایر سنگ‌دانه‌های دیگر می‌باشد. مصرف سیمان نیز کمتر از ١٠٠ کیلوگرم در هر مترمکعب می‌باشد. پودر اکسید آلومینیوم مورداستفاده با دانه‌بندی تعریف‌شده و مخصوصی هست. هبلکس مخلوطی از سیلیس، سیمان، آهک و پودر آلومینیوم در حرارت ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد و فشار ۱۲ اتمسفر در اتوکلاوها پخته و به قطعات موردنیاز ساختمانی بریده می‌شود. این محصول امتیازات ویژه‌ای نیز نسبت به دیگر مصالح دارد ازجمله این‌که عایق مناسب حرارتی و صدا می‌باشد، در برابر فشار مقاوم است، با ابزار معمولی به‌آسانی بریده می‌شود و می‌توان آن را به هر شکل تراشید، سوراخ کرد و یا تغییر شکل داد. در موقعیت کنونی بتن سبک یا هبلکس بهترین ماده برای ساخت ساختمان‌های کوچک و بزرگ مسکونی، خدماتی، صنعتی و کشاورزی به‌ویژه در مناطق زلزله‌خیز می‌باشد.


مشخصات فنی بتن سبک اتوکلاوی - هبلکس
وزن مخصوص
هر مترمکعب دارای 650 الی 750 کیلوگرم می‌باشد که برابر یک‌سوم تا یک‌چهارم وزن بتن می‌باشد. (بسته به نوع مصالح و مواد اولیه و نوع تجهیزات تولید متفاوت است و هم‌اکنون توسط دستگاه‌های جدید و مرغوب‌تر امکان تهیه  دانسته کمتر نیز وجود دارد.
مقاومت فشاری
25 تا 35 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع می‌باشد که امکان افزایش آن برحسب امکانات تولیدکننده و نوع سفارش مشتری و مشخصات فنی موردنیاز نیز برای تولیدکننده امکان‌‌پذیر می‌باشد.
اجرا و نصب
کار کردن با بلوک سبک هبلکس بسیار آسان است، می‌توان آن را بر اساس نیاز در محل مورداستفاده به‌وسیله اره برش داد، به‌راحتی میخ در آن کوبید و یا مسیر تأسیسات برقی و تأسیسات مکانیکی را به‌راحتی در آن ایجاد نمود.
مقاومت حرارتی
مقاومت بسیار بالای هبلکس از بارزترین مزایای آن می‌باشد به عبارتی هبلکس در مقابل آتش و شعله‌های مستقیم ضریب حرارتی برابر 0.17 W.m2k را دارا می‌باشد.


ابعاد
بلوک‌های بتن سبک هبلکس در ابعاد 60*25*10، 60*25*15، 60*25*20، 60*25*25 و 60*25*30 سانتیمتر ارائه می‌شوند که این ابعاد بسته به نیاز و سفارش قابل‌تغییر نیز می‌باشد.


کاربرد و مزایا

سبکی وزن، عایق حرارت و برودت، عایق صدا، استحکام و پایداری در مقابل زلزله و آتش‌سوزی، حمل‌ونقل آسان و باصرفه، اجرای سریع از مهم‌ترین و بارزترین مزایای بلوک‌های هبلکس است.
با توجه به مبحث 18 و 19 آیین‌نامه مقررات ملی ساختمان به‌منظور محاسبه ایمنی ساختمان‌ها در برابر زلزله، به‌کارگیری مصالح سبک‌وزن، مناسب‌ترین و باصرفه‌ترین شیوه برای افزایش ایمنی ساختمان‌ها هست بطوریکه بلوک‌های هبلکس تأمین‌کننده این مزیت فنی است.
یک مترمکعب بلوک هبلکس در حدود 600 الی 700 کیلوگرم وزن دارد که برابر 866 عدد آجر به وزن 1750 کیلوگرم است. درصورتی‌که سایز متداول و رایج بلوک هبلکس که ابعادی برابر 60*25*20 می‌باشد مطابق ابعاد با 26 عدد آجر است اما ازنظر وزن تنها با 10 عدد آجر برابر بوده و یک کارگر به‌راحتی می‌تواند آن را حمل، جابجا و سریع هم نصب نماید.
ملاط مصرفی در اجرای بلوک‌های هبلکس برابر 25% ملاط مورد مصرف در دیوار آجری به همان مشخصات است و ملاط مصرفی در بلوک‌های هبلکس از عیار کمتری نسبت به ملاط مصرفی آجر برخوردار است. به‌عنوان‌مثال برای اجرای یک دیوار با آجر به 100 کیلوگرم سیمان نیاز باشد همان دیوار از بلوک هبلکس تنها به 15 کیلوگرم سیمان نیاز دارد.
همچنین بارگیری و حمل بلوک‌های هبلکس که در قالب‌های 3.15 مترمکعبی بسته‌بندی نوار تسمه کشی می‌شوند با استفاده از جرثقیل فکی و کفی به‌راحتی و با هزینه کمتری صورت می‌پذیرد. یک کفی 9 آزمونه بزرگ هبلکس برابر 28.38 مترمکعب را حمل می‌نماید.


مزایای اقتصادی بلوک‌های هبلکس

پروژه‌های ساختمانی با استفاده از بلوک‌های هبلکس با در نظر گرفتن سرعت اجرا، نیروی اجرایی کمتر و مصرف ملاط کمتر و همچنین کاهش زیاد بارهای وارده به سازه به دلیل وزن کم دیوارهای از نوع بتن سبک هبلکس موجب کاهش ابعاد سازه می‌شود که خود صرفه‌جویی فراوان ای را در هزینه مصالح مصرفی موجب می‌گردد.
عایق بودن هبلکس در برابر گرما، سرما علاوه بر صرفه‌جویی چشمگیری که در فضاهای تأسیساتی و سطح حرارتی برودتی موجب کاهش فراوان در مصرف انرژی لازم برای سرمایش و گرمایش ساختمان در آینده خواهد شد.

 

هبلکس - hebelex - ITM - آی تی ام - iritm.com