آهک

تولید و فروش آهک - قیمت آهک

آهک یا اکسید کلسیم یا کلسیم اکسید (به انگلیسی: Calcium oxide) (CaO) جسمی است سفیدرنگ، جذب‌کنندهٔ رطوبت که از پخته شدن سنگ‌آهک به دست می‌آید. جنس آهک بازاری (آهک زنده) بستگی به جسم‌های بیگانه در آن دارد. اگر سنگ‌آهک بیش از ۹۰٪ وزنش کربنات کلسیم داشته باشد، آهکی که از آن پخته شود آهک پرمایه و هرگاه کربنات کلسیم کمتر از ۷۵٪ وزنش باشد، آهکی که از آن پخته شود آهک کم‌مایه است.


آهک زنده

آهک زنده یا آهک فعال نتیجۀ تکلیس سنگ‌آهک در کوره‌های پخت و دردمای بین 950 تا 1200 درجۀ سانتی‌گراد هست. این ماده دارای میل ترکیبی زیادی با آب هست و نتیجۀ این واکنش تولید آهک شکفته هست.


آهک مرده

آهک هیدراته نتیجۀ ترکیب کنترل‌شدۀ آب با آهک زندۀ فعال در دستگاهی به نام هیدراتور می‌باشد. واکنش ترکیب آب با آهک گرمازاست و دمای تقریبی 100 درجۀ سانتی‌گراد ایجاد می کند. انجام واکنش در هیدراتور تحت کنترل بوده و برای ایجاد یک محصول یکنواخت از دستگاه‌های جانبی دیگری مانند انواع کلاسیفایرهای هوایی و یا آسیاب‌ها استفاده می شود. کاربردهای آهک هیدراته نیز دارای طیف وسیع و متنوعی می باشد که از آن جمله تقریباً در تمام صنایع شیمیایی، دارویی، غذایی، بهداشتی و آرایشی، رنگ، پرکننده‌ها در صنایع مختلف کشاورزی، صنایع لبنیات و بالاخره صنایع محصولات شیمیایی می‌باشد. آهک هیدراته نسبت به آهک زنده دارای این مزیت است که میل ترکیبی چندانی با رطوبت و آب و دی‌اکسید کربن نیست درنتیجه حمل‌ونقل و نگهداری آن راحت‌تر انجام می‌گیرد. به‌طورکلی آهک یک قلیای اقتصادی و قابل‌دسترس و دارای میل ترکیبی با بنیان‌های مزاحم اسیدی و سولفوری و به‌طورکلی عناصر مزاحم صنایع مختلف می‌باشد و میزان مصرف آن در هر کشوری می‌تواند یکی از نشانگرهای میزان صنعتی بودن آن کشور باشد تولید و مصرف آهک در ایالات متحد در سال 1994 حدود 17.5 میلیون تن و در آلمان 8.5 در ترکیه حدود 4.2 میلیون تن بوده است تولید جهانی در این سال حدود 300 میلیون تخمین زده‌شده است.


انواع
آهک زنده
آهک مرده یا شکفته (هیدرات)
اکسید کلیسم 


کاربرد
آهک زنده: در صنایع بسیار متنوع و فراگیر است. در صنایع ذوب فلزات (آهن - مس و غیره) به‌عنوان فلاکس و کمک‌ذوب، در صنعت ساختمان در تولید بتن سبک و آجرهای ماسه آهکی، در صنعت تصفیۀ آب و فاضلاب در تحکیم خاک و زمین در کشاورزی و سویل و ده‌ها کاربرد دیگر در تولید انواع مواد شیمیایی تا صنایع رنگ، غذایی، چرم، قند، چسب و ژلاتین می‌باشد.
اهک مرده (هیدراته)
آهک هیدراته: نیز دارای طیف وسیع و متنوعی می باشد که از آن جمله تقریباً در تمام صنایع شیمیایی، دارویی، غذایی، بهداشتی و آرایشی، ندارد. درنتیجه حمل‌ونقل و نگهداری آن راحت‌تر انجام می‌گیرد.

 آهک - lime - hydrated lime - quick lime - ITM - آی تی ام - iritm.com

 

 

 

لیست قیمت آهک S - معمولی

 

لیست قیمت آهک کد S - building lime - ITM - آی تی ام - iritm.com 

لیست قیمت آهک L - سوپر

 

لیست قیمت آهک کد L - building lime - ITM - آی تی ام - iritm.com 

 

تماس با ما از طریق تلگرام